Łączny czas trwania czynności prowadzenia pojazdu od momentu, kiedy zakończył się jeden odpoczynek dzienny do rozpoczęcia kolejnego dziennego okresu odpoczynku lub pomiędzy dziennym okresem odpoczynku a tygodniowym okresem odpoczynku nazywany jest dziennym czasem pracy kierowcy.
Dzienny czas pracy kierowcy liczony jest w zależności od odebrania przez kierowcę wymaganego dziennego lub tygodniowego okresu odpoczynku.
Komisja Europejska wydała Decyzję Wykonawczą Komisji z dnia 7 czerwca 2011 r. w sprawie obliczania dziennego czasu prowadzenia pojazdu zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady. Powyższa decyzja zaleca, żeby w sytuacji, gdy kierowca nie wykorzystał w całości okresów odpoczynku wymaganych zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 561/2006 obliczanie dziennego okresu prowadzenia pojazdu kończyło się z początkiem nieprzerwanego okresu odpoczynku trwającego, co najmniej 7 godzin.
Dzienny czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 9 godzin, a tylko dwa razy w tygodniu może wynosić 10 godzin.
Tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 56 godzin, a łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może trwać dłużej niż 90 godzin.